Wszystko co chcieliście wiedzieć o subwooferach

Wszystko co chcieliście wiedzieć o subwooferach

Nie wszystkie subwoofery są produkowane przez Aureę, ale wszystkie subwoofery Aurea dają niesamowite efekty. Dziś na naszym blogu chcielibyśmy wyjaśnić kilka faktów dotyczących tego rodzaju głośników.


Zaczynamy od kilku informacji o subwooferach:


● Subwoofer to kompletny głośnik przeznaczony do odtwarzania niskich częstotliwości dźwięku, znanych jako bas.
● Zakres częstotliwości dla subwoofera, zazwyczaj wynosi około 20-200 Hz dla produktów konsumenckich, poniżej 100 Hz dla profesjonalnego dźwięku na żywo i poniżej 80 Hz w systemach zatwierdzonych przez THX.
● Subwoofery składają się z jednego lub więcej przetworników niskotonowych zamontowanych w obudowie głośnika, zazwyczaj wykonanej z drewna, która może wytrzymać wysokie ciśnienie powietrza generowanego przez przetwornik, a jednocześnie jest odporna na odkształcenia.
● Obudowy subwooferów występują w różnych wersjach, takich jak bass reflex, zawieszenie akustyczne, infinity baffle, horn-loaded, bandpass…
● Pierwsze subwoofery zostały opracowane w latach sześćdziesiątych w celu dodania niskotonowego pasma do domowych systemów stereo i stały się bardzo popularne w latach siedemdziesiątych wraz z wprowadzeniem Sensurround w filmach. Sensurround to nazwa marki procesu opracowanego przez Cerwin- Vega we współpracy z Universal Studios w celu poprawy wrażeń dźwiękowych podczas pokazów filmowych, w szczególności dla filmu “Trzęsienie ziemi” z 1974 roku . Proces był przeznaczony do późniejszego wykorzystania i został przyjęty do czterech kolejnych filmów, “Midway” (1976), “Rollercoaster” (1977), kinowej wersji “Saga of a Star World“(1978), pilota “Battlestar Galactica” , a także filmu kompilacyjnego “Mission Galactica: Atak Cylonów” (1979). Sensurround działał poprzez dodanie elementu basu o rozszerzonym zakresie. Dźwięki o niskiej częstotliwości były bardziej odczuwalne niż słyszane, stanowiąc żywe uzupełnienie ekranowej wizualizacji wstrząsów ziemi, formacji bombowców czy przejażdżek po parku rozrywki.
● Domowe audio, car audio, dźwięk kinowy, wzmocnienie dźwięku to główne zastosowania subwooferów.


W kolejnych postach będziemy pisać o kwestiach technicznych związanych z subwooferami. Stay tuned.